Odejście dobrego pracownika może wiele kosztować

Przez 10 kwietnia 2010Artykuły

Bardzo często się zdarza, że pracodawcy często nie potrafią wykorzystać wszystkich zdolności swoich menedżerów, ekspertów, kluczowych pracowników.

Taka sytuacja jest najczęstszym powodem odejścia najlepszych specjalistów.
Także ogromne zagrożenie odejścia najwartościowszych ludzi jest w tych firmach, gdzie pracodawcy przedmiotowo traktują swoich ludzi. Tam gdzie Top Menagment nie radzą sobie w sytuacjach gwałtownych zmian zarówno na rynku jak i w samej organizacji. Ale to nie wszystko, również brak możliwości kariery oraz rozwoju powoduje, że do firmy nie napływają nowi, bardzo wartościowi specjaliści.
Jerome Touiller, szef usług HR w Amrop na Europę Środkową i Wschodnią, twierdzi, że niechciane odejście kluczowego pracownika – eksperta czy menedżera – kosztuje firmę przeciętnie około 0,5 mln euro, a może sięgnąć 1,5 mln euro w branżach, gdzie sukces zależy od relacji międzyludzkich (np. w firmach doradczych czy szkoleniowych).
Ten koszt, to nie tylko pensja, czy koszty związane z samą rekrutacją, to także utracone dochody, know-how, koszty związane z rozwojem nowych ludzi. Mówi się, że największą wartość osiąga pracownik dopiero po dwóch latach od momentu zatrudnienia.

RelatedPost